czwartek, 27 maja 2010

Kichen stories, czyli złote myśli z kuchni/ Kitchen stories - kitchen thoughts and quotes

W myśl zasady, że "the party is always in the kitchen", trochę złotych myśli z kuchni. 
Nszły mnie wspomnienia z rodzinnego domu, gdzie największe dysputy toczyły się (i nadal tak jest, tylko kuchnie czasem różne) właśnie w kuchni. Coś najwyraźniej powoduje, że człowiek się w kuchni otwiera, jak puszka, czasem po prostu pomidorów, czasem Pandory :)
Moja aktualna kuchnia jest mała, potwornie ciasna ale mimo małego okna nie jest ciemna...wyłania się tajemniczo z ciemnego korytarza. To właśnie tam jest najciekawsze światło w całym mieszkaniu. I najlepiej wychodzą portrety. Znam masę różnych złotych myśli i od czasu do czasu do mnie wracają. Autorami przytoczonych przeze mnie cytatów są m.in Neil Gaiman, Oscar Wilde, Graucho Marx, Abraham Lincoln, Eddie Izzard... I to wszystko w rytmie "Razor" Foo Fighters i mojego ukochanego Dave'a Grohl'a. 
A obiad był...od teściowej, która podobnie jak moja mama, jest mistrzynią w kuchni. 

Kuchnia to miejsce, które dopiero oswajam. Jestem jedyną kobietą w rodzinie (i jedyną osobą oprócz teścia w obu rodzinach...), która ciągle jeszcze jest kuchenną sierotą, którą trzeba nadzorować czasami, żeby nie wysadziła kuchni w powietrze robiąc naleśniki...
Na koniec będzie więc, moja ulubiona Julia Child i jej bezbłędny omlet.
Jakiś czas temu ja i moja druga połowa staliśmy się posiadaczami jej sławetnej książki kucharskiej "Mastering the art of french cooking". Odkryliśmy ją dzięki filmowi "Julie & julia", w reżyserii Nory Ephrom, opartego na historii Julii Powell (granej przez Amy Adams) na podstawie jej opowiadania: "Julie and Julia: 365 Days, 524 Recipes, 1 Tiny Apartment Kitchen". 
Znudzona życiem sekretarki Julie (tak naprawdę pisarka, ale ilu udaje się wyżyć z pisarstwa ;)) postanawia nauczyć się gotować ze swoją idolką Julią Child, ekscentryczną amerykańską kucharką, autorką książek kucharskich, serii programów o gotowaniu z lat 60-tych (graną przez arcy-rewelacyjną wręcz Meryl Streep), która spopularyzowała francuską kuchnię w USA.
Julie chce zrealizować w ciągu roku  wszystkie 524 przepisy z najsławniejszej książki kucharskiej Julii : "Mastering the Art of French Cooking". Wszystkie swoje doświadczenia Julie spisuje w formie bloga, który stopniowo zdobywa sławę w sieci i przyniesie rozgłos swojej autorce, której historia posłuży zaintereswoanym wydawcom do opublikowania jej w formie książkowej, która zostanie potem bestsellerem.
Ja osobiście obejrzałam film dla historii niesamowicie charakterystycznej postaci Julii, granej przez fantastyczną Meryl Streep, nie Julie (skądinąd Amy Adams bardzo sympatyczna w tej roli) której wątki są dosyć naiwne i irytujące momentami. 
Oczywiście absolutnie popieram żeby coś zrobić ze swoim życiem, kiedy przyjdzie iskra "chciejstwa", choćby w postaci bloga, ale niektóre problemy z którymi boryka się Julie (mąż) nawet mojego TŻ wyprowadziły z równowagi swoją bezsensownością i brakiem występowania tego typu sytuacji w realnym życiu.

 Julia Child - pic from HEREMe, t-shirt: H&M, earings: Stradivarus/ harem pants: NumphJulia Child - "Mastering the Art of French Cooking", to buy  HERE

"Julie & Julia" 

1 komentarz:

  1. Bardzo lubię ten film. Przedtem nigdy nie słyszałam o Julii Child, ale po obejrzeniu rewelacyjnej Meryl w tej roli jestem zafascynowana tą postacią i sama mam ochotę kupić tę książkę.

    Piękne zdjęcia masz dzisiaj.

    Bon apetit!:)

    OdpowiedzUsuń